Powiedzieć, że fiński film „Angry Birds” jest prawicowy, to mało powiedzieć. W zasadzie, jest to umiarkowanie nazistowski manifest wojowniczej męskości. Główny bohater (Czerwony) to typowy, prawicowy przegryw życiowy: nienawidzący swojej pracy, zafascynowany męstwem legendarnych bohaterów patriota, odrzucony przez pławiące się w rozrywce i dobrobycie, liberalne społeczeństwo konsumpcyjne, ale i sam je odrzucający, sfrustrowany niezrozumieniem, ale i pogodzony z tym, iż nikt go nie rozumie. Co ciekawe, nie przechodzi on w filmie niemal żadnej drogi, żadnej poważnej przemiany. To społeczeństwo zmienia się na jego wzór, gdyż w trakcie filmu okazuje się, że to właśnie on ma rację, a liberalne społeczeństwo się myli. Przyznam, że nie miałem najmniejszych problemów z ujrzeniem w głównym bohaterze siebie samego. Szczególnie w scenie, gdy młodziutki Czerwony tworzy na lekcji heroiczną rzeźbę potężnego orła, a jego rówieśnicy kpią z niego i rysują same głupoty, typu ptaszki, tęcze, etc.

Fabuła jest dość prosta, ale bogata w alegorie. Miejsce akcji to liberalno-pacyfistyczna wyspa zniewieściałych ptaków-nielotów. Ptaki straciły zdolność do lotu, gdyż chroni je z oddali na wpół mityczny „Mocarny Orzeł”, w którego istnienie powoli przestają jednak wierzyć, bo do niczego go nie potrzebują (oczywiście Czerwony nadal wierzy – i z tej wiary czerpie siłę do dalszego trwania). Pewnego dnia na wyspę przypływają dwie przyjazne, zielone świnie: brodaty szef świń i jego mały pomagier. Tolerancyjne ptaki przyjmują gości z otwartymi ramionami, oprócz rzecz jasna Czerwonego, któremu wieprzki przypadkowo niszczą dom w momencie lądowania na plaży. Podczas imprezy na cześć gości jak z pod ziemi pojawiają się dwie kolejne świnie, co wzbudza podejrzenia u naszego bohatera, ale – co symptomatyczne – tylko u niego. Nikt go nie słucha, gdyż znany jest jako frustrat, którego trzeba było wcześniej wysłać na terapię (w naszym świecie lewica również uważa prawicowców za gniewnych frustratów z zaburzeniami osobowości). Wraz z kumplami z terapii (czarną Bombą i żółtym Chuckiem) Czerwony przeszukuje okręt przybyszów i ujawnia wobec wszystkich „straszną prawdę”: przypłynęły nie 2 i nie 4 świnie, ale cały ich tłum, przeszmuglowany pod pokładem. Czerwony zarzuca świniom kłamstwo, ale te ze łzami w oczach wciskają ptasim władzom jakieś płaczliwe wymówki… a te im wierzą i przyjmują tłum imigra… znaczy przybyszów z otwartymi ramionami. Wobec Czerwonego ptasie władze manifestują zaś otwartą wrogość – za to, że sprawia on, iż „goście” czują się „niekomfortowo”. Czy czegoś Wam to nie przypomina?

Sfrustrowany Czerwony udaje się z kumplami po pomoc do legendarnego Mocarnego Orła, który ponoć żyje na dalekiej górze. Odkrywają jednak, że zmuszeni są liczyć tylko na siebie, gdyż orzeł okazuje się być nieco otyłym, narcystycznym palantem, który ciągle wspomina czasy swojej minionej chwały i bezceremonialnie oddaje mocz do swojego „Jeziora Mądrości”. To na pewno przypadek, iż Czerwony z kumplami tworzą kolory flagi Niemiec, a Mocarny Orzeł to tzw. Bald Eagle, czyli bielik amerykański, symbol narodowy USA. A świnie, wraz z ich brodatym wodzem, są zielone, niczym sztandar pewnego pustynnego wodza sprzed półtora tysiąca lat. Nie żartuję – toć trójka gniewnych ptaków, orzeł i świnie mają kolory narzucone przez grę, więc to nie jest tak, że ktoś to ukartował.

Tak czy siak – w międzyczasie świnie organizują wszystkim ptakom coraz to nowe formy rozrywki, a w końcu także super-głośną imprezę zamkniętą, podczas której niszczą opustoszałe, ptasie miasto materiałami wybuchowymi i przenoszą wszystkie jaja na swój statek (zupełnie jak u nas: populacja, odciągana od życia rodzinnego za pomocą rozrywki, traci swoją dzietność). Czerwony i jego kumple próbują powstrzymać najeźdźców, ale im się nie udaje, zaś ptasia społeczność przechodzi bolesną metamorfozę, gdy odkrywa, że sfrustrowany, odrzucony prawak miał rację. Ptaki kajają się przed naszym bohaterem i czynią go swoim wodzem, albowiem nie wiedzą co czynić dalej. On podaje prostą receptę, dla nich nieznaną i niewyobrażalną. Zarządza wyprawę wojenną w celu odebrania jaj.

Ptasiego najazdu na świńską krainę nie będę już opisywał, dość powiedzieć, że nosi on znamiona wojny totalnej z bombardowaniem celów cywilnych włącznie, świnie mają zaś na zderzakach aut nalepki „COEXIST”, a na jednym z budynków szyld „Hamnesty International” („ham” po angielsku to szynka). Jajka rzecz jasna udaje się odzyskać (z pomocą Mocarnego Orła), a wyklute z nich pisklaki odśpiewują Czerwonemu hymn pochwalny na cześć jego i jego męsko-prawackich cech charakteru, które gwarantują przetrwanie ich ras… znaczy, gatunku.

Ogólnie mówiąc, przesłanie filmu dla nas jest takie: jeśli chcecie przetrwać, nie niszczcie w chłopcach męskich, wojowniczych cech charakteru poprzez zniewieściałe wychowanie, nie kierujcie się tylko kobiecym komfortem materialno-emocjonalnym, ale przede wszystkim męskimi wartościami i ideałami, ponadto uważajcie kogo wpuszczacie w swoje granice. Główną wartością promowaną przez film jest sama konieczność przetrwania społeczności, narodu, czy kultury. Czerwony wydaje nam się mówić: „musimy zabezpieczyć byt naszych ptaków i przyszłość dla ptasich piskląt.” Sam nie wiem, czy to przesłanie trafi do dzisiejszego człowieka Zachodu, który już w ogóle w takich kategoriach nie rozumuje, gdyż obchodzi go jedynie dobre samopoczucie i czerpanie przyjemności z życia, a nie babranie się w pieluchach. Oczywiście nie jest tak, że przetrwanie biologiczne lub kulturowe to rzecz najważniejsza. Najważniejsze jest podobać się Bogu. Niemniej, to właśnie Bóg przykazał nam zaludniać Ziemię i służyć bliźnim, nie zaś bawić się całe życie i na starość pasożytować na cudzych dzieciach.

Podsumowując, film „Angry Birds” uważam za bardzo w dzisiejszym świecie potrzebny, dlatego w 14-punktowej skali otrzymuje on ode mnie aż 88 punktów.

PS. Przesłanie filmu nie dociera do człowieka od razu, bo jest tam taka ilość żartów i gagów, że dociera ono głównie podprogowo i objawia się w pełni dopiero następnego dnia, gdy mózg przetrawił film w nocy.

13335704_10153658702541009_5351597775621262694_n

kacio59393

Reklamy